26 marca 2018

186# Bieganie, lista i samotność czyli "Odkąd Cię nie ma"

Informacje:
Autor: Morgan Matson
Oryginalny tytuł: Since You've Been Gone
Polski tytuł: Odkąd Cię nie ma
Przekład: Natalia Mętrak
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 382
Cena: 37,90 zł
Polska premiera: 27.01.2016

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ na nasze życie może mieć jedna osoba. Odkrywamy to dopiero wtedy, gdy jej zabraknie - ale jest już za późno.


Życie Emily zmieniło się z chwilą poznania Sloane. Z cichej i nieśmiałej dziewczyny, dzięki pomocy przyjaciółki, Emily stała się pewniejsza siebie, zaczęła wychodzić na imprezy i korzystać z życia. Pewnego dnia, tuż przed początkiem wakacji, Sloane niespodziewanie znika. Nikt nie wie, co się z nią stało. Emily postanawia odnaleźć dziewczynę. W jej ręce wpada lista 13 zadań, sporządzonych dla niej przez zaginioną przyjaciółkę. 

Morgan Matson to znana mi autorka. Miałam okazję przeczytać Aż po horyzont i muszę przyznać, że była to jedna z lepszych młodzieżówek, jakie czytałam. Pełna nadziei sięgnęłam po Odkąd Cię nie ma, licząc na równie dobrą powieść. Niestety, bardzo się zawiodłam.

Myślę, że nie trzeba zrobić czegoś wielkiego, by wykazać się odwagą. To drobne gesty są najtrudniejsze.

Klimat nie do końca mi się podobał już na samym początku lektury. Postanowiłam, że nie będę przekreślać całej historii z powodu kilku pierwszych stron, jednak w pewnym momencie zorientowałam się, że przeczytałam już prawie połowę i nie mam ochoty na kolejne rozdziały. Czytałam na siłę starając się zainteresować tym, co dzieje się na kartach książki, jednak bez skutku. Emily wypełniała kolejne podpunkty z listy, a ja byłam szczerze znudzona tym, co czytam.

Nie możesz zostawiać ludzi za sobą, bez pożegnania, tylko dlatego, że uważasz trwałą przyjaźń za zbyt trudną. Nie da się tak żyć.

Będę szczera - nie polubiłam żadnego z bohaterów. Emily, Sloane, Frank - już dawno nie czytałam o tak beznamiętnych postaciach. Jedną z rzeczy, które uważam za pewnik w dobrych książkach, są osoby, o których jest historia. Jeżeli główni bohaterowie to ciekawie skonstruowane charaktery, czasami przymykam oko na niedociągnięcia fabularne - jednak w tym wypadku, miałam ochotę potrząsnąć postaciami. Wszyscy wydali mi się nijacy i do bólu schematyczni. To kompletne przeciwieństwo barwnych bohaterów, których autorka wykreowała w innej książce. Zabrakło mi nieco głębszego poznania postaci. Morgan Matson poświęciła sporo miejsca na opisy i sytuacje, które nie wnosiły nic do fabuły i w moim odczuciu, jedynie zapychały miejsce.

Masz czasem wrażenie, że niektóre dni trwają pięć lat, a inne kończą się w minutę?

Początek zapowiadał się nieźle. Spodziewałam się tajemnicy, fajnego, młodzieżowego klimatu - dostałam jednak bardzo przeciętną młodzieżówkę, którą odłożę na półkę. Chętnie zapomnę o tej książce, ponieważ już dawno nie czytałam nic tak nudnego i schematycznego. Liczyłam, że koniec historii trochę wynagrodzi mi to rozczarowanie - niestety, tym razem Morgan Matson naprawdę mnie zawiodła.

Moja ocena to: 2/10

Znacie tę historię?
Co o niej sądzicie?
Koniecznie dajcie mi znać w komentarzach
Charlotte

Za książkę serdecznie dziękuję księgarni internetowej MegaKsiążki6 komentarzy:

 1. A mnie ta książka całkiem się podobała ;) całkiem się w nią wczułam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż tak źle? Może nie jest to wspaniała książka i trochę powtarzalna na przestrzeni całości, ale miło mi się ją czytało. Z tego co pamiętam polubiłam Franka, ale na tym koniec. Pomysł z listą dobry, ale niewykorzystany w pełni. POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż szkoda mi czytać Twoje słowa, bo dla mnie ta książka była niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zarówno tę książkę jak i "Aż po horyzont" mam od długiego czasu na półce. Swoją drogą muszę się zapatrzyć jeszcze w "Lato drugiej szansy" - sama nie wiem, czemu tak bardzo chcę mieć te książki. Wracając jednak do głównego tematu, to słyszałam o powyższej pozycji wiele dobrego, więc jestem nieźle zaskoczona twoją opinią. Chętnie sama się przekonam jakie wrażenie zrobi na mnie - w sumie to czas najwyższy, bo ile może stać i się kurzyć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałam ją bardzo przeczytać, ale nigdy nie mogłam natrafić na nią w bibliotece... To chyba jednak dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam serdecznie, autorka dała mi dzisiaj gumę na przerwie

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku

Jeśli masz inne zdanie na temat, o którym piszę lub po prostu chcesz podyskutować, zostaw komentarz - będzie mi miło!