11 sierpnia 2015

Powieść YA/ romans dla młodzieży czyli mój rzut oka na schematy


Witajcie! Zapraszam was na pierwszy post z nowej serii – mam nadzieję, że przypadnie wam ona do gustu :)


Chcesz napisać romans/ powieść obyczajową  dla młodzieży, najlepiej z kategorii Young Adult? Nic prostszego – zastosuj się do poniższych kroków- sukces murowany!

Bohaterowie :

Ona 
Wariant pierwszy – skryta dziewczyna. Szara myszka która nie lubi kontaktu z ludźmi. Nigdy nie miała chłopaka. Generalnie takie życiowe zero – jeśli mogę tak określić. 

Wariant drugi – „zwykła” uczennica. Ma super przebojową przyjaciółkę chociaż sama unika imprez. Czuje się niezrozumiana przez cały świat i daje upust emocją w najmniej odpowiednim momencie. 

Ważne – jakikolwiek wariant wybierzesz  - dziewczyna musi być narzekać. Na wszystko. Co chwila. Pamiętaj również by Twoja bohaterka znalazła szczęści wtedy, gdy znajdzie chłopaka. Bo przecież nie może być zadowolona z życia jeśli nie ma drugiej połowy. 


On 
Wariant pierwszy – „Bad boy”. Niegrzeczny chłopiec który ma wszystko gdzieś. Dziewczyny na niego lecą, a on „magicznie” postanawia się zmienić dla szarej myszki. 

Wariant drugi – tajemniczy chłopak z burzliwą przeszłością. Stroni od ludzi i wszyscy się go boją. Idealny kandydat! 

Ważne - ma wyglądać jak z najlepszego magazynu. Wysoki, przystojny, umięśniony- dodaj tylko jakiś mały defekt- żeby nie było, że to ideał.

Uczucie między bohaterami

Pamiętaj – bohaterowie nie mogą umieć rozmawiać o uczuciach. Nie ma lepszej rozrywki niż pół książki zapchanej domysłami z obu stron. Ważne jest również, by bohaterowie zmieniali swoje zdanie. Średnio pięć razy na rozdział. Przygotuj również mnóstwo scen kłótni. Najlepiej niech każda kończy się pocałunkiem. Nie ma nic bardziej  romantycznego niż  całować się po tym, jak wrzeszczało się na drugą osobę i wyzywało od najgorszych.

Rozwinięcie akcji :
Zwlekaj ze wszystkim. Zamiast fabuły, niech Twoja opowieść będzie pełna dziwnych porównań, bezsensownych dialogów oraz przydługich opisów.  Resztę akcji upchaj na ostatnich pięćdziesięciu stronach. Jakoś to będzie. 

Kluczowe momenty : 

Do miasta wpada była głównego bohatera i oczywiście próbuje zburzyć związek jaki on stworzył. Mimo, że byli ze sobą x lat temu. Ona przecież go kocha! 

Intryga- czyli namieszanie w głowach bohaterów. Jakby już nie mieli tam za dużo od zmieniania zdań co pięć sekund.

Scena pożegnania-  bo nagle któreś z nich wyjeżdża na sto lat na Antarktydę, a nie tylko do innego miasta. A internet i telefon? Co to jest! Nie istnieją przecież środki przekazu. Lepiej niech się żegnają w deszczu na dworcu a potem o sobie zapomną. A co zwiększy poziom dramy? Niech on da jej coś swojego!

Zakończenie :

Niech główna bohaterka stoi na plaży. Wiatr rozwiewa jej włosy a ona wdycha morską bryzę. Przypomina sobie swój związek - i akurat ma przy sobie rzecz którą dał jej ukochany. I chociaż nie miało to większego wpływu na to, co dzieje się u niej aktualnie, niech wszystko zawdzięcza tej miłości - chociaż ta trwała koło miesiąca. 

Oczywiście może skończyć się też dobrze. Niech odjadą na motorze w stronę zachodzącego słońca. Albo niech chłopak pojedzie za nią do innego miasta. Mimo, że za rok idą na inne uczelnie. Oddalone o setki kilometrów. 



Mam nadzieję, że ten post wam się spodobał. Jak mogliście przeczytać, naśmiewałam się z najpopularniejszych schematów których mam ( i chyba nie tylko ja) serdecznie dość.
A wy co o nich sądzicie? Koniecznie dajcie mi znać w komenatrzach :)

Zaczytanego!

Charlotte

34 komentarze:

  1. Twój post szczerze mnie rozbawił :D Ale niestety taka jest prawda. Niedawno pisałam komentarz pod innym postem, który poruszał sprawę oryginalności. Coraz częściej jej brakuje w książkach... W pełni się zgadzam z Twoją opinią.
    http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Cię rozbawił- taki był zamysł :)
      Co prawda to prawda- brak oryginalności i powtarzane stare, przejadłe schematy - oto co króluje teraz w literaturze :P

      Usuń
  2. Genialny post. Już dawno na szczęście nie czytałam książki z takim schematem. Ale za to mam kolejny na fantastykę dla młodzieży.
    1. Świat w nieokreślonej przyszłości
    2. Wybraniec/ wybrańcy, od których zależy los świata
    3. Wybrańcy zabijają siebie nawzajem
    4. Ewentualnie można dodać jakiś beznadziejny trójkącik miłosny
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety - w każdym odłamie literatury znajdziemy jakiś powielany schemat :P

      Usuń
  3. Czytając Twojego posta totalnie uświadomiłam sobie,że mnóstwo książek, które czytam toczy się według takiego schematu! Czasami mam wrażenie, że wszystkie oryginalne tematy się wyczerpały, a autorzy nie mają o czym pisać :/
    Fajna seria, czekam na kolejne posty :D

    Pozdrawiam
    secretsofbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. No, napisałaś całą prawdę, ale w sumie jak można wymyślić coś oryginalnego w paranormal romance.? Nie da się zbytnio. Musi być ta miłość, kłótnie tylko po to, żeby czytelnik się zamartwiał tym, co się z nimi stanie.

    Ale jedno jest pewne: ten schemat bohaterów jest koszmarny.! Tu już by się dało wykminić wiele różności. Z jakiej paki dziewczyna zawsze musi być takim przymulem.? Ja to w książkach w sumie toleruję, ale jak tak patrzeć z innej strony to jest to męczące.
    No, ale czasem zdarza się w czytaniu powieści, że trafia się na bohaterkę, która jest w miarę spoko ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele zależy od autora i jak on zmieni ten schemat :)

      Usuń
  5. W sumie... Rzeczywiście tak jest :P Zdarzają się wyjątki, ale jednak :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety :(
    Dlatego te wyjątki są takie cenie :3

    OdpowiedzUsuń
  7. Dużo w tym prawdy, ale od czasu do czasu mi to nie przeszkadza. Przy tak prostych, schematycznych książkach można doskonale odpocząć - choć wie się, że bohaterowie z pewnością będą razem i tak dalej, to są urocze, w jakiś sposób oddziałują na czytelnika. Dość przyjemnie się je czyta, łatwo, lekko. A jak przypadkiem trafi się na coś lepszego, to i zaskoczenie jest bardzo pozytywne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od autora i w jakim stopniu wykorzysta schemat. Czasem można poczytać takie coś, jednak jeśli powtarza się to w co drugiej książce :P

      Usuń
    2. Jeśli się za często powtarza, to trzeba zmienić gatunek :D
      Ostatnio sama pisałam na temat pewnego schematu w romansach i można powiedzieć, że są takie, które utrzymują się w literaturze od 200 lat. To nie nowość, ale zaskakuje, że autorzy dalej uważają je za dobry pomysł tylko dlatego, że kiedyś się podobało.

      Usuń
    3. Skaczę z gatunku na gatunek :D ale jak już mam romans dla młodzieży to w każdym to samo :P

      Usuń
  8. Haha, genialnie :D
    Niestety, dokładnie tak jest. Czemu?
    Wydaje mi się, że takie schematyczne powiastki są już tylko pisane dla kasy i rozgłosu.
    Właściwie to czasem lubię coś takiego poczytać - lekko i przyjemnie, ale nie jest to coś, co można pokochać.
    Yh, kto rozpoczął erę bad boyów w książkach?! Czyste zuo. Szatany z piekła rodem.
    No ale cóż, tak już niestety bywa..
    A tym niezdecydowanym, szarym myszkom mam ochotę zasadzić mocnego kopa.. no :)
    Pozdrawiam i więcej takich postów! ♥
    wyspa-ksiazek1.blogspot.com <3

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy post. Mnie też już to męczy, ta schematyczność :p
    Pozdrawiam,
    http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  10. Haha no całkiem ciekawe zwłaszcza z tym narzekaniem, ale to prawda bohaterowie tacy są :D
    Ja pisać książki na razie nie będę.
    Pozdrawiam ♥
    http://kochamczytack.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Uwielbiam ludzi, którzy dobrze się bawią używając sarkazmu! :) Ubawiłam się czytając ten post, szczególnie "pół książki zapchane domysłami z obu stron", jakie to prawdziwe, gdy bohaterowie nie mogą sobie prosto z mostu powiedzieć co im leży na sercu. Całe szczęście w realnym życiu wydaje się to znacznie prostsze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To właśnie to najbardziej mnie irytuje w bohaterach :Powstrzymać
      Miło mi, że post Ci się spodobał ;*

      Usuń
  12. Jesteś najlepsza! Trafiłaś w samo sedno, zwłaszcza z tymi pocałunkami po kłótni. Dodałabym tylko, że dobrze by było, gdyby ona była nowa w szkole/mieście ;)

    http://bookocholic.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. Cudowne podsumowanie i wspaniała odskocznia po gorącym dniu :)
    Najgorsze chyba co może być w książce to te ciągłe zmiany zdania bohaterów grrr nie nawidzę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zmiany zdania co trzy sekundy to najgorsze co może być :_:

      Usuń
  14. Super pomysł na post.
    Pozdrawiam.
    http://miedzy--stronami.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo trafnie. Niestety.

    Dlatego właśnie staram się unikać YA (z nielicznymi wyjątkami) - większość książek z tego nurtu wydaje mi się zbyt infantylna i niezbyt dobrze napisana, ale może jestem na nie zwyczajnie za stara. ;) I również nie cierpię bohaterów z pseudo-borderline.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkiego zależy też od tego na ile ktoś toleruje takie schematy. Moje przyjaciółki uwielbiają dokładnie takie książki :0

      Usuń
  16. Świetny i jak najbardziej prawdziwy post. Chętnie przeczytam inne z tej serii, choć myślę, że ten był mi najbliższy z tego powodu, iż czytam głównie typowe młodzieżówki i paranormal romance :)

    ksiazki-recenzje-czytelnicy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Prawdziwie i rzeczywiście każdy ma dość schematów :P Po prostu bez sensu jest czytać coś co powtórzyło się już miliard razy xd


    Wyrosłam z takich powieści już dawno temu :P Chociaż niegrzeczni chłopcy nadal są fajni, jednak wolę ich w troszkę innej odsłonie niż romans młodzieżowy :P

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetne! Uśmiałam się, choć niestety... coś w tym jest;D Szczególnie jesli chodzi o głównych bohaterów. Idealnie ich opisałaś.

    OdpowiedzUsuń
  19. Trafne jest to "rozwinięcie akcji" - oj trafne! Ile razy to 3/4 jest przegadane, a tak mało jest samego rozwoju wydarzeń. Jak trafiam na powieść, która ma sporo znanych mi schematów, momentalnie spada jej ocena - a nawet w przypadku dobrych serii zdarzają się takie spore fragmenty książek.

    OdpowiedzUsuń
  20. Miałam identyczne odczucia czytając "After" :/ Miałaś świetny pomysł z tym postem! <3

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku

Jeśli masz inne zdanie na temat, o którym piszę lub po prostu chcesz podyskutować, zostaw komentarz - będzie mi miło!